Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Pozivaju me na raport jer idem na litije * Pokrenut inspekcijski nadzor u svim vjerskim zajednicama * Hvala, ali pošaljite pare na Kosovo * Ukinuta presuda o isplati milion eura Kalićima * Zbog afere „VTE” neko mora da odgovara * Slaba borba protiv pranja novca i šverca koči put u EU * „Slavuj” pjesmom dotakao srca podgoričke publike
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 25-02-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
ALEKSA BEČIĆ, LIDER DEMOKRATSKE CRNE GORE:
DPS je pokazao da se plaši slobodnih izbora, a Đukanović slobodnog pravosuđa.

Vic Dana :)

- Otkad tebe poznajem, više ne mogu ni da jedem, ni da pijem, ni da pušim.
- Oh, dragi, zar me toliko voliš?
- Ne, nego sam totalno bankrotirao!

Osudili neku dvojicu zbog teških krađa i stavljeni su zajedno u istu ćeliju. Pita prvi:
- Koliko mjeseci su ti dali?
- 15. A tebi?
- 12!- Onda ti uzmi krevet kraj vrata, ti izlaziš prije.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Moj doktor - datum: 2020-02-18 PEDIJATAR NEBOJŠA KAVARIĆ O PFAPA SINDROMU KOD DJECE Bolest nepoznatog uzroka, ali neprenosiva
Dan - novi portal
PFAPA sindrom je bolest nepoznatog uzroka koju karakterišu periodična pojava povišene temperature, upala grla, afte u ustima i povećanje limfnih čvorova vrata. Ovaj sindrom je dobio ime po početnim slovima stanja koja ga čine: Periodic Fever Aphthous stomatitis Pharyngitis Adenitis - PFAPA sindrom. Kako je kazao pedijatar Nebojša Kavarić, periodi pojavljivanja mogu biti nepravilni tako da intervali kada je dijete zdravo mogu da se produže.
– Uzrok ove bolesti je nepoznat. Tokom trajanja simptoma nije utvrđeno prisustvo infektivnog uzročnika. Kod djece se najčešće javljaju promjene u predškolskom uzrastu i to od druge do pete godine. Češće su kod dječaka, a između perioda bolesti dijete je zdravo i bez tegoba, normalno raste i razvija se. Dužina trajanja tegoba je oko četiri do pet dana i ponavljaju se u tačno određenom intervalu, u prosjeku oko četiri nedjelje. Laboratorijski pokazatelji zapaljenskih reakcija su tokom trajanja simptoma povišeni, a u pauzama su normalni. Zbog izrazito visoke temperature i lošeg opšteg stanja djeca često dobijaju antibiotike, ali se bolest ne poboljšava njihovom primjenom. Dijagnoza ove bolesti se teško postavlja i smatra se da je mnogo češća nego što se dijagnostički otkrije – rekao je Kavarić.
On ističe da bez obzira što ova bolest ima hronični tok ona ne ostavlja posledice.
– Prvi put je opisana 1987. godine kada se u literaturi pojavljuje pod imenom Maršalov sindrom. Opisano je obolijevanje članova jedne porodice od PFAPA sindroma, ali do danas nije pronađena genetska osnova za pojavu ovih tegoba. Ovaj sindrom spada u grupu autoinflamatornih bolesti – nije izazvan nekim poznatim spoljašnjim uzrokom. Bolest nije zarazna i ne prenosi se sa osobe na osobu. Infekcije mogu biti okidač za ponovnu pojavu epizoda bolesti. Glavni simptom je ponavljana povišena temperatura, udružena sa bolom u grlu, aftama u ustima i uvećanim vratnim limfnim čvorovima. Epizode povišene temperature i groznice počinju iznenada i traju od tri do šest dana. Tokom napada, dijete izgleda vema bolesno i ima sve ili većinu od simptoma. Tegobe se periodično ponavljaju. Između epizoda, dijete je dobro i normalno aktivno. Neka djeca mogu da imaju blažu formu bolesti, dok drugi mogu da imaju i dodatne simptome kao što su slabost, bolovi u zglobovima, bolovi u stomaku, glavobolja, povraćanje i dijareja – navodi Kavarić.
Pedijatar kaže da je kod postavljanja dijagnoze važno naglasiti da ne postoje laboratorijske analize i dijagnostičke procedure koje su specifične za postavljanje dijagnoze PFAPA.
– Dijagnoza se zasniva na kombinaciji fizikalnog pregleda i laboratorijskih analiza. Prije postavljanja same dijagnoze, obavezno se isključuju druge bolesti sa sličnim simptoma. Ukoliko sumnja na PFAPA sindrom, ljekar će preporučiti određene analize. Uobičajeni indikatori zapaljenskih reakcija obično budu povišeni, dok su bakteriološke pretrage (brisevi grla) negativne. I kod nas su relativno česte hospitalizacije zbog ovih visokih parametara zapaljenja sa radnim dijagnozama čak i težih infektivnih oboljenja. Ne postoji specifični način za liječenja PFAPA sindroma. Cilj liječenja jeste ublažavanje i kontrola simptoma tokom epizoda bolesti. Kod velikog broja djece, simptomi se vremenom ublažavaju ili spontano nestaju. Isto tako simptomi obično ne prestaju u potpunosti ni na primjenu uobičajenih ljekova za snižavanje temperature koji inače pomažu kod virusnih infekcija. Pokazalo se da pojedinačna doza specifičnih antiinflamatornih ljekova (kortikosteroida), skraćuje dužinu trajanja napada ako se daju kada se simptomi već pojave. Ove ljekove isključivo propisuje i daje pedijatar i roditelji ih ni u kom slučaju ne smiju dati sami prije ili bez prethodnog stručnog savjeta pedijatra i detaljnih pretraga – kazao je Kavarić.
Nebojša Kavarić kaže da roditelji moraju imati povjerenje u pedijatra i koristiti ljekove samo i isključivo ukoliko je on tako savjetovao.
– Kod nekih pacijenata, može se razmatrati operacija krajnika, kada je kvalitet života djeteta bitno lošiji i to nakon obavezne konsultacije pedijatra i otorinolaringologa. Antibiotici, osim ako ih nakon pozitivnih bakterioloških nalaza propiše pedijatar, tokom epizoda bolesti kod ovog sindroma, nemaju nikakav efekat na dužinu trajanja tegoba – rekao je Nebojša Kavarić. A.D.




Vitamin A smanjuje rizik od raka želuca
Stokholmski tim, na čelu sa dr Suzanom Larson, proučio je slučajeve 82.000 odraslih Šveđana, koji su popunili upitnik o ishrani 1997. godine, a potom je njihovo zdravstveno stanje praćeno narednih sedam godina. U tom periodu među njima je registrovano 139 slučajeva raka želuca. Uočeno je da je rizik od raka želuca bio znatno manji kod onih ispitanika koji su kroz hranu uzimali najviše vitamina A, retinola i alfa i beta karotena, kao i kod onih koji su uzimali ovaj vitamin kao dodatak ishrani. U poređenju sa ispitanicima koji su konzumirali najmanje vitamina A, oni koji su ga najviše unosili imali su za oko 50 odsto manji rizik da obole od raka želuca. Konstatovano je da pušenje ometa zaštitno dejstvo A vitamina protiv raka želuca, dok ga konzumiranje alkohola ne ometa.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"